Co robić w przypadku stłuczki?

By 29 stycznia 2019Ubezpieczenia

Stłuczka – co robić?

Stłuczka to potoczne określenie kolizji drogowej, czyli zdarzenia, w którym uszkodzone został pojazdy, ale nikomu nic się nie stało. Gdy przynajmniej jeden uczestnik ruchu drogowego odniósł obrażenia, nawet niewielkie stłuczenia czy otarcia – mówimy o wypadku drogowym i wtedy trzeba zawiadomić odpowiednie służby.

Stłuczki to codzienność w ruchu drogowym, a najważniejsze w takiej sytuacji to zachować spokój i pamiętać o kilku podstawowych punktach, dzięki którym szybko otrzymasz odszkodowanie.

1. Zjedź na pobocze, wyłącz silnik i oznakuj miejsce kolizji

Jeśli stan auta na to pozwala masz obowiązek zjechania na pobocze, aby nie blokować ruchu. Natomiast gdy auto jest mocno uszkodzone musi pozostać na miejscu kolizji.

2. Czy do stłuczki samochodowej wzywać policję?

Jeżeli usunąłeś auto z drogi i jest ono w bezpiecznym miejscu, wysiądź i porozmawiaj z kierowcą auta, z którym się zderzyłeś. Ustalcie, kto ponosi winę za zaistniała sytuację. Spisz dane kierowcy: adres, telefon, imię i nazwisko, numer prawa jazdy, firmy ubezpieczeniowej. W przypadku gdy kierowca nie chce podać danych, lub wasze wersje różnią się warto wezwać drogówkę.

Do większości przypadków kolizji jednak nie potrzeba wzywać służb mundurowych. Pozwala to zaoszczędzić czas obu stronom, uniknąć mandatu, oraz punktów karnych.

3. Wypełnij oświadczenie o kolizji drogowej

Wraz ze ze sprawcą kolizji drogowej wypełnij oświadczenie o zdarzeniu drogowym – możesz je pobrać tutajJeśli w czasie stłuczki nie posiadasz takiego oświadczenia, równie dobrze możesz również je spisać na zwykłej kartce, oczywiście w dwóch egzemplarzach.

Prawidłowo spisane oświadczenie jest podstawą wypłaty odszkodowania, którego wysokość powinna pokryć koszty naprawienia wszystkich napraw, oraz auta zastępczego z OC sprawcy. Skup się i uważnie wypełniaj wszystkie pola w formularzu, podając jak najwięcej szczegółów. Pamiętaj również o sprawdzeniu poprawności danych, które poda Ci drugi kierowca. 

Takie oświadczenie warto wydrukować w co najmniej w dwóch egzemplarzach, i schować w samochodzie, nawet gdy czytasz ten artykuł w domu i nigdy nie miałeś stłuczki. W przypadku nagłej kolizji, nie będziesz musiał się martwić jak spisać oświadczenie, by zawrzeć wszystkie niezbędne informacje do zgłoszenia szkody komunikacyjnej.

4. Zrób zdjęcia aut i miejsca stłuczki samochodowej

Warto zrobić parę zdjęć pojazdom biorącym udział w kolizji. Ułatwią one ubezpieczycielowi przeanalizowanie wszystkich okoliczności zdarzenia i mogą być podstawą ubiegania się o wyższe odszkodowanie w przypadku, gdy nie uwzględniliśmy niektórych niewidocznych na pierwszy rzut oka uszkodzeń samochodu, a będą one widoczne na fotografiach.

5. Zadzwoń do ubezpieczyciela i zgłoś kolizję

Podsumowując, gdy zdarzy Ci się kolizja nie denerwuj się. Upewnij się, czy nikomu, nic się nie stało. Pamiętaj, żeby najpierw skupić się na ludziach, a dopiero później na szkodach materialnych. Jeżeli jest to możliwe zjedź samochodem na pobocze, a następnie zabezpiecz miejsce stłuczki trójkątem ostrzegawczym. Gdy miejsce jest już zabezpieczone możesz przystąpić do wypełniania oświadczenia dla ubezpieczyciela. Na koniec zgłoś powstanie szkody do firmy ubezpieczeniowej, gdzie zostaniesz poinstruowany o dalszych działaniach.

Leave a Reply

shares