Kary za brak OC w 2018 roku

By 29 stycznia 2019Ubezpieczenia

Kary za brak OC w 2018 roku

W 2018 roku kara za brak OC dla właścicieli aut osobowych wzrosła o 200 złotych, co oznacza, że zapominalscy kierowcy zapłacą maksymalnie 4200 złotych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Według statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce około 100 tysięcy pojazdów jeździ bez ważnej polisy OC. Najgorzej pod tym względem wypadają województwa zachodniopomorskie, lubuskie, opolskie i warmińsko-mazurskie, to właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo, że w razie stłuczki natkniemy się na nieubezpieczonego kierowcę, co oznacza dla nas spore komplikacje w wypłacie odszkodowania.

Za takich kierowców płacimy wszyscy, ponieważ środki na odszkodowania płyną ze składek, jakie na UFG płacą towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedające polisy komunikacyjne, czyli pośrednio my, jako ich klienci. Niestety statystyki pokazują, że liczba nieubezpieczonych wciąż rośnie, ponieważ rośnie również liczba rejestrowanych aut i same składki składki OC.

Jaka kara za brak OC w 2018 roku?

Wszystko zależy od tego, jak długo auto nie posiadało opłaconej polisy, a także od tego, czy jest to samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl itd..
W roku 2018 najniższa krajowa kara wynosi 2100 zł i to właśnie taką kwotę zapłacą kierowcy, których samochód nie był ubezpieczony w okresie od 3 do 14 dni. Kierowcy pojazdów osobowych, którzy zwlekali z zapłatą za OC ponad 14 dni, zapłacą 4200 złotych – czyli o 200 złotych więcej, niż w 2017. Jeżeli ubezpieczeniu podlegał samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy kara wzrośnie do kwoty 6600 zł.

Co grozi za brak OC przez parę lat?

Kierowca nie posiadający obowiązkowego ubezpieczenia OC od kilku lat może się nieźle przestraszyć, kiedy zsumuje karę za cały okres braku OC. Takie osoby, z pewnością ucieszą się z wieści, że kara jest nakładana jedynie za okres, w którym nie było ubezpieczenia w roku przeprowadzenia kontroli.

Zatem jeżeli kierowca nie będzie miał polisy OC od sierpnia 2016 r. do czerwca 2018 r., to w  otrzyma jedynie karę za brak ubezpieczenia w roku 2018.

Leave a Reply

shares