Kolejne zmiany dla kierowców: bez mandatu za brak prawa jazdy, karta pojazdu do likwidacji

By 19 października 2018Ubezpieczenia

Wkrótce w życie powinny wejść kolejne ułatwienia dla kierowców.

W czwartek Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało kolejne zmiany, które mają na celu ułatwić życie kierowcom. Od niedawna nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, a teraz szykują się kolejne zmiany, które dotyczą karty pojazdu, tablic rejestracyjnych i prawa jazdy.

Szef resortu cyfryzacji, Marek Zagórski zapowiedział wprowadzenie pakietu deregulacyjnego, w ramach którego przewidziano kilka ułatwień dla kierowców m.in. likwidację karty pojazdu, która obecnie jest potrzebna podczas zakupu lub sprzedaży samochodu, a także przy wprowadzaniu modyfikacji – np. montażu haka lub instalacji LPG. Rząd zapowiedział także likwidację nalepki kontrolnej, możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Ułatwienia i oszczędności

Deregulacje powinny przynieść konkretne oszczędności dla obywateli. Karta pojazdu kosztuje 75,5 zł, a nowe tablice to wydatek rzędu 99,5 zł. Po wprowadzeniu obiecujących zmian samochód zarejestrowany w Warszawie będzie mógł mieć blachy np. z Poznania.

Szef resortu zapowiedział, że zmiany będą wchodziły w życie stopniowo od początku 2019 roku i będą bazować na systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

shares