Od 1 października można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia o OC

By 30 września 2018Ubezpieczenia

1 października 2018 zniesiony zostanie obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu i potwierdzenia opłaconej polisy OC. Podczas ewentualnej kontroli drogowej nie dostaniesz mandatu, a służby będą mogły sprawdzić wszystkie dane w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – policja

Policja zapewnia, że od poniedziałku policjanci nie będą już mieli podstaw, by żądać okazania dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W przypadku gdy pojazd okaże się niesprawny i konieczne będzie „zatrzymanie” dowodu rejestracyjnego, to odpowiednia informacja zostanie zaznaczona w systemie, a kierowca otrzyma pokwitowanie – tak, jak to miało miejsce do tej pory.

Postępowanie w razie kolizji

W razie kolizji z udziałem kierowcy nie posiadającego przy sobie dowodu zawarcia ubezpieczenia wciąż nie zmusza uczestników by każdorazowo wzywać policje, ponieważ wymianę odpowiednich danych wymusza na kierowcach prawo. Policja przypomina, że kierowca, który spowodował kolizję ma obowiązek przekazania danych niezbędnych do wypłaty ubezpieczenia.

W razie wątpliwości status OC można szybko sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – wystarczą do tego numery tablic rejestracyjnych.

Pamiętajmy, że nadal należy posiadać przy sobie prawo jazdy.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało w komunikacie, kierowca nadal zobowiązany jest do posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem, a dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC.

shares