Samochód zastępczy z OC sprawcy

By 29 stycznia 2019Ubezpieczenia

W dzisiejszych czasach wielu ludzi korzysta z samochodu codziennie i nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niego. Co w przypadku gdy mieliśmy stłuczkę z winy osoby trzeciej i nie możemy korzystać z naszego auta np. z powodu naprawy?

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych, oprócz bezgotówkowej naprawy samochodu, należy się również wynajem auta zastępczego.

W świetle obowiązujących przepisów prawa osoba, której pojazd uległ uszkodzeniu z winy innego uczestnika ruchu drogowego ma prawo do najmu samochodu zastępczego. Koszt wynajmu zostanie w całości opłacony z polisy OC sprawcy. Nie jest istotne czy samochód jest zarejestrowany na firmę czy na osobę prywatną.

Zapamiętaj!

  • Zawsze masz prawo ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy stłuczki/wypadku
  • Wypożyczone auto nie może być wyższej klasy, niż Twoje uszkodzone auto
  • Samochodem zastępczym możesz jeździć od dnia szkody, do dnia całkowitej naprawy Twojego auta lub wypłaty odszkodowania za jego utratę
  • Decydując się na samochód zastępczy z AC, pamiętaj, by zapoznać się wcześniej z warunkami umowy

Jak wynająć auto z OC sprawcy?

Aby wynająć auto zastępcze z OC sprawcy potrzebujemy dowód osobisty, prawo jazdy, nr zgłoszenia sprawy oraz nazwę ubezpieczalni, w której ma być likwidowana szkoda, oraz dokument potwierdzający własność uszkodzonego pojazdu – jeśli na miejscu zdarzenia była policja, to również potrzebny będzie numer rejestracyjny i numer polisy sprawcy szkody. Gdy mamy wszystkie wymagane dokumenty wystarczy zgłosić

Gdzie wynająć auto? 

  • Wynajem auta bezpośrednio z warsztatu naprawczego (o ile istnieje taka możliwość). Ubezpieczyciel rozliczy się z właścicielem warsztatu.
  • Skorzystanie z tradycyjnej wypożyczalni samochodów, która rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
  • Skorzystanie z usług wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela.

Poszkodowany ma prawo wyboru firmy, z której pozyska samochód zastępczy, nawet jeśli koszty jej usług będą wyższe, niż tej, wskazanej przez ubezpieczyciela. Bez względu na wybraną metodę, pamiętaj, że koszty użytkowania samochodu zastępczego (np. paliwo, myjnia, płyny) musi pokryć poszkodowany.

Szkoda całkowita a auto zastępcze

W przypadku wystąpienia szkody całkowitej, czyli takiej, gdy przywrócenie stanu auta sprzed powstania szkody jest niemożliwe lub nieopłacalne, ubezpieczony również ma prawo do wynajmu auta zastępczego. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. ubezpieczony może korzystać z niego przez cały okres od dnia zniszczenia pojazdu, do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy pojazd. Co więcej, odpowiedzialność towarzystwa nie kończy się z momentem wypłaty odszkodowania. Jeśli mimo otrzymania pieniędzy, poszkodowany z uzasadnionych przyczyn nie był w stanie nabyć nowego pojazdu, ubezpieczyciel wciąż powinien opłacać koszty wynajmu auta zastępczego.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy ubezpieczyciel odmówi opłacenia auta zastępczego?

Ubezpieczyciel może odmówić opłacenia auta zastępczego w przypadku gdy klasa wynajętego samochodu jest wyższa niż samochód, jakim dysponujemy na co dzień. Jeśli Twój samochód to np. Volkswagen Golf, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu Mercedesa klasy S.

Czym jest wynajem bezgotówkowy auta z OC sprawcy?

Sporo wypożyczalni wprowadziło usługę bezgotówkowego wynajmu samochodu z OC sprawcy – wypożyczalnia nie tylko dostarcza nam auto, ale również same zajmują się niektórymi kwestiami formalnymi rozliczeniem należności za okres wynajmu. Dodatkowo nie musimy angażować własnych pieniędzy.

Leave a Reply

shares